STYL RADZENIA SOBIE
ZE STRESEM

Poznaj swój styl radzenia sobie ze stresem, czyli reakcji na stres,
aby efektywnie go redukować.

Stres jest nieuchronną częścią naszego życia. Na ogół powstają w wyniku konfliktowych sytuacji z innymi ludźmi, niepomyślnych zdarzeń z przeszłości lub mogących wystąpić (również niepomyślnych) w przyszłości. Spirala stresu, po braku umiejętności odpowiedniej reakcji w takich sytuacjach, nakręca się jeszcze bardziej. Warto jest poznać własny (przewodni) styl radzenia sobie ze stresem, czyli reakcji na stres, aby efektywnie go redukować.

W poniższej ankiecie znajduje się 18 par zdań opisujących możliwe sposoby postępowania/ zachowania w sytuacji stresowej/ konfliktowym z partnerem, który (wyobraź sobie) jest na tym samym poziomie władzy, odpowiedzialności czy posiadanych dóbr co Ty (np. żona-mąż, pracownik-pracownik, kierownik-kierownik, dyrektor-dyrektor). Z każdej pary zdań A lub B wybierz to, które w zależności od określonej tam sytuacji lepiej opisuje Twoje zachowanie/ postępowanie. Może się zdarzyć tak, że żadna możliwość nie będzie wprost i precyzyjnie charakteryzować Ciebie w danych sytuacjach. Postaraj się jednak wówczas wybrać tę sytuację, która lepiej opisuje hipotetyczny, przypuszczalny sposób Twojego zachowania. Prosimy nie zastanawiać się zbyt długo nad wyborem zdania A lub B, jednakże nie odpowiadać bez zastanowienia. Zaznacz tylko jedną odpowiedź (A lub B) przy każdym stwierdzeniu. Badanie jest autoanalizą własnych kompetencji, zatem odpowiadaj szczerze „tak jak jest”, a nie „tak jak chciałbyś aby było” lub wg Ciebie być powinno.

Lp.

STYL emocjonalny - EMOCJE

STYL zadaniowy - ZADANIA

STYL unikający - UNIKANIE

1

A

B

 

2

A

 

B

3

 

A

B

4

B

A

 

5

B

 

A

6

 

B

A

A

B

 

8

A

 

B

9

 

A

B

10

B

A

 

11

B

 

A

12

 

B

A

13

A

B

 

14

A

 

B

15

 

A

B

16

B

A

 

17

B

 

A

18

 

B

A

SUMA:

STYL emocjonalny - EMOCJE

STYL zadaniowy - ZADANIA

STYL unikający - UNIKANIE

Najwyższy liczbowo wynik, świadczy o Twoim przewodnim stylu radzenia sobie w stresie.

Twój styl przewodni:

Wypełnij test, aby poznać odpowiedź

Styl reakcji w stresie

Styl reakcji w stresie – to indywidualny dla danego człowieka, sposób komunikowania się oraz postępowania i zachowania (reagowania) w sytuacjach stresowych/ konfliktowych. Styl ten wpływa na wymiar własnych EMOCJI oraz ZADAŃ/ rozwiązań. Łącząc obydwa te wymiary (emocji i zadań) uzyskujemy 3 (atawistyczne) style reagowania w stresie.

3 atawistyczne style reakcji w stresie:

1. Styl unikający
2. Styl emocjonalny
3. Styl zadaniowy

Style atawistyczne charakterystyczne są dla pierwotnych zachowań naszych przodków. Dziś zachowujemy się podobnie, choć postęp ludzkości i chęć uzyskania kompromisu doprowadził do wypracowania w nas kolejnego stylu. Jest to tzw.:

4. Styl uwalniający

Nastawienie na pozytywne EMOCJE redukujące stres
Styl Emocjonalny
Styl Uwalniający
Styl Unikający
Styl Zadaniowy
Nastawienie na ZADANIA redukujące stres

STYL EMOCJONALNY

Niskie zorientowanie na zadania redukujące stres. Wysokie nastawienie na zamianę emocji negatywnych na pozytywne, dobre relacje z „samym sobą” lub z partnerem i pozytywną atmosferę.

Osoba reprezentująca styl emocjonalny SZUKA SPOSOBU OBNIŻENIA PRZYKREGO NAPIĘCIA. Cechami osoby reprezentującej styl emocjonalny są: rezygnowanie, ustępowanie, pobłażanie, dopasowanie się, zbytnia wyrozumiałość, wycofanie się, odstąpienie, zaniechanie.

Osoba reprezentująca ten styl, będąc w stresie często zgadza się na rozwiązania innych, kosztem własnych wartości. W dłuższej perspektywie czasowej osoba stosująca ten styl może być coraz bardziej sfrustrowana, jeśli kolejne metody nie dają efektów. OSOBA REPREZENTUJĄCA TEN STYL MA TENDENCJE DO TŁUMIENIA EMOCJI.

STYL UWALNIAJĄCY

Wysokie zorientowanie na zadania tworzące plany redukcji stresu przy równie wysokim nastawieniu na pracę z emocjami.

Redukcja stresu następuje poprzez odpowiednie ZARZĄDZANIE STRESEM. W szczególności są to działania:

  • Planowania i Organizowania działań redukujących stres oraz ich Kontrolowania
  • Pracy na MYŚLACH I EMOCJACH – rozwoju inteligencji emocjonalnej i kognitywnej (myślowej)

Cechami osoby reprezentującej styl uwalniający są: porozumienie, współdziałanie, współpraca, partnerstwo, tolerancja, wyrozumiałość, życzliwość wobec innych a przede wszystkim wobec SIEBIE.

OSOBA REPREZENTUJĄCA TEN STYL POTRAFI UWALNIAĆ EMOCJE. Jak to zrobić? Patrz:

STYL UNIKAJĄCY

Niskie zorientowanie na zadania redukujące stres oraz pracę z emocjami.

Styl uciekający od sytuacji stresowych/ konfliktowych, bierny i zdystansowany.

Styl defensywny, ignorujący kwestię istnienia konfliktu, bojaźliwy, powściągliwy, wątpiący, wycofany.

Cechami osoby reprezentującej styl unikający są: bagatelizowanie, uciekanie, pomijanie, ignorowanie, lekceważenie, milczenie, niewłączanie się w konflikt, nie angażowanie się, powstrzymywanie się od udziału, stronienie, znikanie, opuszczanie, sceptycyzm.

STYL ZADANIOWY

Wysokie zorientowanie na zadania redukujące stres. Niskie nastawienie na pracę z emocjami, dobre relacje z „samym sobą” lub z partnerem i pozytywną atmosferę. Osoba reprezentująca styl zadaniowy TWORZY PLAN ZACHOWAŃ REDUKUJACYCH STRES.

Styl atakujący, często agresywny, chcący przeforsować swoje stanowisko. Wysoko nastawiony na dyskusje, polemikę, a w niej na osiągnięcie (swojego) stanowiska, nawet kosztem niskich relacji i atmosfery.

Cechami osoby reprezentującej styl zadaniowy są: przeciwstawianie się, polemika, awanturnictwo, konfrontacja, arogancja, napady złości, gniewu, irytacja, nerwowość, naleganie. OSOBA REPREZENTUJĄCA TEN STYL MA W SYTUACJACH STRESOWYCH TENDENCJE DO OKAZYWANIA EMOCJI NEGATYWNYCH.

STYL UWANIAJĄCY JEST NAJBARDZIEJ WSKAZANYM STYLEM REAKCJI W SYTUACJI STRESOWEJ. WSZYSCY MUSIMY SIĘ TEGO NAUCZYĆ. NATURA NIE OBDARZYŁA NAS TĄ UMIEJĘTNOŚCIĄ.

W pierwszym momencie sytuacji stresowej reagujemy wg przewodniego stylu - jednego z trzech atawistycznych. W każdym z nas jest też czwarty styl tzw. styl uwalniający, w którym chcemy uwalniać emocje. Styl ten jest WYPADKOWĄ 3 stylów atawistycznych.