WSKAŹNIK POZIOMU STRESU

Skala stresu Holmesa i Rahe'a – oblicz swój poziom stresu

Skala stresu Holmesa i Rahe'a – oblicz swój poziom stresu

Skala poziomu stresu Holmesa i Rahe'a ma na celu określenie wskaźnika liczbowego z różnych zdarzeń, które spotkały nas w ostatnim roku. Wielkość liczbowa wskaźnika informuje nas o zagrożeniach zdrowotnych w najbliższych latach. Ryzyko zachorowań na różne choroby zwiększa się, gdy wskaźnik ten jest wysoki i często w naszym życiu się pojawia. Psychiatrzy z Washington University w Seattle Thomas Holmes i Richard Rahe w 1967 roku przeprowadzili badania (5 tys. osób) na temat stresu i jego wpływu na zdrowie człowieka. Została stworzona lista 43 najbardziej stresujących zdarzeń, którym przypisano wartość liczbową punktów stresowych. Im jest wyższa, tym mamy większe prawdopodobieństwo do pojawienia się jakiejś choroby. Jakiej? Tego badacze nie definiują. Wszelkie badania medyczne w tym zakresie alarmują i udowadniają, że stres wpływa nie tylko na zdrowie psychiczne, ale obniża nasz układ odpornościowy, powoduje wysokie ciśnienie krwi, choroby układu krążenia, serca, otyłość, cukrzycę i zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego i wiele innych.

Wypełnij poniższy kwestionariusz , podlicz swoje punkty i zobacz jak wysoki poziom stresu masz obecnie. Na uwagę zasługuję fakt, iż w kwestionariuszu występują zdarzenia przykre, niemiłe (np. rozwód, ciężka choroba, starcia z szefem), ale i dobre (np. ślub, pojednanie z małżonkiem, urlop czy święta). W wyniku tych badań, okazuje się, że dobre czy miłe zdarzenia, również mogą doprowadzać do stresu, a w konsekwencji chorób. Oczywiście więcej jest zdarzeń przykrych/ niemiłych.

W każdym z 43 poniższych sytuacji, zaznacz ilość razy (+) jakie dane zdarzenie wystąpiło w ostatnim roku. Jeśli np. raz się rozwiodłeś, to (+) zaznacz 1. Jeżeli jakaś sytuacja spotkała cię dwa razy, wówczas (+) zaznacz 2.

 

Twój wynik: punktów

Interpretacja wyników

  • Wynik punktów między 150 a 199 oznacza 37 % szansy na zachorowanie w przeciągu kolejnych 2 lat.

  • Wynik między 200 a 299 oznacza 51% szansy na chorobę w przeciągu 2 kolejnych lat.

  • Wynik plasujący się powyżej 300 punktów oznacza 79% szansy na zachorowanie w trakcie kolejnych 2 lat.

 

Wniosek

Dbajmy o swój stan psychiczny, chrońmy się przed negatywnymi skutkami stresu. Przepracuj przykre zdarzenia w Twoim życiu.

Skala Holmsa i Rahe’a nie zawiera traumatycznych zdarzeń tj. przemoc psychiczna, fizyczna, zabójstwa, gwałty, itp. Skala punktów stresowych z pewnością przekroczyłaby maksymalną. Jeśli ktoś przeszedł w swoim życiu takie zdarzenia, to określanie poziomu stresu nie ma sensu. Należy wówczas jak najszybciej skontaktować się z psychoterapeutą - traumatologiem.